Żywienie gołębi

Zapraszamy do poczytania artykułów

Żywienie gołębi

Postprzez Mateusz » 24 sty 2013, o 15:55

Ustalanie dawek pokarmowych dla gołębi wymaga wiedzy i dużego doświadczenia. Gołębie karmi się ziarnem zbóż i roślin motylkowatych oraz nasionami roślin oleistych, mieszanką w postaci śruty z dodatkiem soli mineralnych, witamin (lub pasz witaminowych), antybiotyków i wody. Hodowcy zazwyczaj rzucają gołębiom ziarno wprost na podłogę w gołębniku, czego nic należy robić ze względu na możliwość zakażenia pokarmu drobnoustrojami, których źródłem są przede wszystkim odchody ptaków. Higieniczne karmienie polega na podawaniu pasz w półautomatycznych karmidłach lub korytkach pokazanych na rysunku obok.
Obrazek
Gołębie pospolite i poluchy same poszukują pokarmu na podwórzach i w polu, co przeważnie im wystarcza. Ale w okresie zimy należy jo karmić regularnie, każdego dnia. Gołębie lotne, mięsne i ozdobne muszą być karmiono codziennie w każdej porze roku. Dzienne dawki pokarmowe (ilości pokarmu) zależą od wielkości gołębia danej rasy. Ptaki drobne i średniej wielkości zjadają dziennie 25-50 g ziarna, a przedstawiciele ras ciężkich, mięsnych - do 80-90 g tej paszy.
Obrazek
Skład dawki pokarmowej i jej wielkość zależą również od stanu fizjologicznego organizmu i ruchliwości gołębi. Dlatego różne są dawki pokarmowe w okresie zimy, podczas oblatywania gołębi czy w okresie rozpłodu i karmienia piskląt.
W zimie, która jest okresem spoczynku płciowego i ograniczonej ruchliwości ptaków, daje się im tylko jedną porcję pokarmu dziennie, w ilości 30 g, zwiększając ją tylko w okresie mrozów. Karmi się ptaki w południe (o godz. 12-13). Z chwilą zakończenia zmiany upierzenia, aż do okresu rozpłodowego, pokarm powinien być ubogi w białka; stosowano wówczas pasze wchodzące w skład dawki pokarmowej daje się w następujących proporcjach: 40% kukurydzy, 40% jęczmienia, 20% pszenicy albo 80% kukurydzy, 14% jęczmienia, 6% wyki.
W okresie składania jaj i wychowu piskląt karmi się gołębie dwa razy dziennie: rano, w godzinach od 8 do 9, i wieczorem, w godzinach od 17 do 18. Podane pory karmienia powinny być przestrzegane codziennie. W tym okresie procentowy udział różnych pasz w jednej dawce pokarmu powinien być następujący: 40% prosa, 20% wyki, 10% grochu, 10% kukurydzy, 10% pszenicy i 10% jęczmieniu albo 28% pszenicy, 18% kukurydzy, 48% wyki, 3% rzepaku i 3% konopi.
Podczas treningu w dniach oblatywania gołębi karmi się je raz dziennie, w godzinach od 18 do 19. W dniach wypoczynku całodzienną dawkę pokarmową dzieli się na dwie części: pierwszą daje się rano, o godzinio 9, a drugą wieczorem, o godzinie 18. Zachowuje się przy tym następujące proporcje komponentów pokarmu: 30% prosa, 30% grochu lub wyki, 30% kukurydzy, 5% konopi i 5% rzepaku albo 54% grochu i wyki, 20%, pszenicy i otrąb pszennych, 3% jęczmienia, 3% prosa, 10% rzepaku, 4% konopi i 6% słonecznika.
W okresie pierzenia głównego (we wrześniu) stosuje się specjalny zestaw mieszanki pokarmowej : 30% prosa, 25%, wyki, 25%, kukurydzy, 5% pszenicy, 5% konopi i 10% jęczmienia.
Obrazek
Poszczególne komponenty paszowe wchodzące w skład dawki pokarmowej można skarmiać osobno lub w postaci mieszanki; skarmiając oddzielnie, najpierw daje się ziarno (nasiona) mniej lubiane przez gołębie, a następnie - kolejno - coraz bardziej smakowite. Gdy żywi się gołębie zgodnie z założeniami naukowymi, pokarm musi być zróżnicowany. Dlatego niektórzy hodowcy zalecają stosowanie w okresie wychowu młodych ptaków, 2-3 razy w tygodniu, dodatku do jednej z dwu dziennych porcji pokarmu - w postaci rozdrobnionego chleba lub papki przyrządzonej z namoczonego w posolonej wodzie chleba zmieszanej z krwią lub mączką mięsną. Zaleca się nawet papkę przygotowaną z mieszaniny mączki mięsnej, ugotowanego w wodzie mięsa, otrąb pszennych, z dodatkiem soli. Można skarmiać papkę sporządzoną z parowanych ziemniaków, marchwi, buraków pastewnych, z dodatkiem surowej sałaty i mąki kukurydzanej z mączką mięsną. W okresie wychowu piskląt można stosować mieszankę z gniecionego ziarna pszenicy i roślin strączkowych, z dodatkiem mączki mięsnej i wody.

Pokarm w postaci papkowatej nie powinien zawierać zbyt dużo wody, aby nie wywoływał biegunki. Gołębiom korzystającym z nieograniczonej swobody poruszania się nie potrzeba dodawać pasz mineralnych, bo odpowiednie składniki same znajdują. Natomiast ptaki trzymane w wolierach muszą zaspokajać swoje potrzeby w tym zakresie regularnie otrzymywanym dodatkiem w postaci kredy pastewnej, tłuczonych i wyprażonych skorup jaj, kruszywa tynkowego, mączki kostnej, mączki z muszli małży morskich lub w postaci węglanu wapnia.
[img] Mączki mineralne dodaje się do mieszanki pokarmowej, a wszystkie inne dodatki mino-ralne (ziarniste lub w postaci kruszywa) - w specjalnych pojemnikach odpowiednio chronionych przed zanieczyszczeniem. Gołębie w wolierach powinny poza tym mieć stale do swej dyspozycji świeżo wykopaną ziemię gliniastą zmieszaną z piaskiem kwarcowym i kamyczkami (żwirkiem). Piasek krzemionkowy nie ma żadnej wartości pokarmowej, ale jest potrzebny ptakom do mechanicznego trawienia (rozcierania) ziarnistego pokarmu w części mięśniowej żołądka. Sól kuchenną podaje się w postaci specjalnie spreparowanych grudek, w naczyniu wystawionym na działanie promieni słonecznych. Grudki takie, chętnie pobierane przez gołębie, zawierają nie tylko sól kuchenną, ale także inne składniki mineralne. W tym celu bierze się 3 kg wapna gaszonego, 0,5 kg soli kuchennej, 0,5 kg węgla drzewnego, 3 kg gruboziarnistego piasku i 3 kg gliny. Wszystko to razem dokładnie się miesza i dodaje tyle wody, aby można było ugnieść w ciastowatą masę, którą następnie suszy na słońcu, a potem rozdrabnia na grudki.

Zapotrzebowanie gołębi na witaminy można zaspokajać przez skarmianie surowych warzyw (np. sałata, szpinak) i skiełkowanego ziarna roślin zbożowych. Pasze zielone w postaci liści sałaty, szpinaku, gorczycy czy włoskiej kapusty wkłada się między dwie cegły położone na płask - w ten sposób, aby ptaki mogły dziobem odrywać kawałki liści. Jeżeli chodzi o kiełkowanie ziarna - pszenicy, jęczmienia lub kukurydzy - to najlepiej je wysiewać do ustawionych w wolierach skrzynek z ziemią. Po wzejściu kiełki są chętnie zjadane przez gołębie. Tarta marchew i tak sarno rozdrobnione buraki są również urozmaiceniem pokarmu, a poza tym działają dietetycznie, przy czym dodatkową zaletą marchwi jest zawarty w niej karoten i dlatego ma ona szczególno znaczenie w okresie żywienia zimowego. Wartościowym pokarmem jest również chleb namoczony w wodzie z dodatkiem drożdży piekarnianych; przed skarmieniem wyciska się go, by nie był zbyt wodnisty.

żródło artykułu : http://www.turkoty.pl/4-Zywienie-golebi.html
Avatar użytkownika
Mateusz
Administrator
Administrator
 
Posty: 653
Dołączył(a): 11 gru 2012, o 21:21
Lokalizacja: Olsztyn
Gołębie Pocztowe: Tak hoduję
Gołębie Ozdobne: Tak hoduję
Województwo: Warminsko-Mazurskie
Oddział: 0240

Powrót do Artykuły

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron